Říjen 2008

Border Kolie

21. října 2008 v 20:01 | Karuška

"Ta dvoubarevná šmouha prolétne kolem vás ani se nenadějete. A už se řítí zpátky s míčkem. Pes položí míček a ustrne na okamžik jako socha, že chvíli jako vycpaný. Ale pozorné oko potvrzuje pravý opak: plné soustředění a koncentraci." (psí kusy)

Původ border kolie


Border kolie pochází z oblasti, které se říká Border country a jedná se o pás země mezi Anglií a Skotskem. Ve své vlasti je border collie velmi oblíbeným plemenem. Border kolie byla v minulosti hlavně psem chovatelů ovcí. Border kolie zůstala zčásti ve své domovině stále pracovním psem, který ale v malých městech a vesnicích slouží i jako hlídač či společník - takových psů je ale menšina. Na osamělých farmách, především na ostrovech, jsou psi používaní k práci s ovcemi často drženi ve špatných podmínkách dodnes. (Měla jsem ve výcviku border kolii pocházející z ostrova, kde její rodiče pracovali se stádem a majitelka si psa jako štěně přivezla sem do ČR, když její zaměstnáni na farmě na ostrově skončilo. Psi jsou zde jako laciná pracovní síla - chovatelé obrovských stád ovcí takové psy potřebují vyloženě na práci a ani si nevšimli, že jedno štěně chybí. ) V civilizovanější části světa, kde mají lidé psi hlavně jako společníky, si border kolie získává stále více příznivců a většina lidí, která si toto plemeno oblíbí nezůstává u jedné.

Povaha border kolie

'' Border kolie -pes střední velikosti, příjemného zevnějšku, s nenáročnou péčí o srst, mimořádně citlivý a mimořádně poslušný budí zájem chovatelů, jejichž chovným cílem je mít dobrého a krásného rodinného psa. '' (H. Raber)
Po dlouhých a obtížných rozhovorech mezi ISDS a Kennel klubem bylo rozhodnuto, ovčáci dali plemeno k dispozici veřejnosti a výstavní kruhy se pro border kolii otevřely. Od té doby vznikl spor a otázka zní: ,,Bude nejlepší ovčácký pes světa obětován, jako mnoho jiných plemen, aby ztratil své původní kvality a stal se výstavním psem ? Ve Velké Británii se našlo řešení, část border kolií je registována u Kennel klubu a část u ISDS, která i nadále provádí chov s jediným cílem:všechny vynikající vlastnosti tohoto nádherného psa zachovat. Kennel klub se snaží docílit ideál krásy podle jednoho standartu plemene. Plemena psů jsou podřízena módě, tomu nemohla uniknout ani border kolie.

Typický projev u border kolie

Border kolie má dvě typické vlatnosti: 1. plíživá chůze s dopředu vystrčenou, nízko nesenou hlavou 2. Oko border kolie se fixuje na zvíře při nahánění, při zastavení, při pohybu vpřed anebo změně místa. Je to jediný ovčácký pes na světě, který stádo nebo jednotlivé zvíře tímto způsobem ovlivňuje. To mu dává možnost pracovat s úplným klidem. Každý štěkot při pasení je mu cizí. Tyto obě vlastnosti pocházejí prý z dávného křížení s ohaři pointrem a setrem. Při skutečné práci - s ovcemi - pes opravdu štěkat nemá a výborný ovčácký pes ani při pasení na ovce neštěká.

Temperament u border kolie

Jednotliví psi vykazují velmi rozdílný temperament. Existují totiž různé linie chovu.Pracovní linie, výstavní linie a různé kombinace. Border kolie z výstavních linií mají většinou mnohem menší temperament a najdou se i vyloženě líní a těžkopádní jedinci, pro které je problém běhat i v kruhu na výstavě. Také se kříží oba typy - psi z tkzv. schow(výstavních) - linií a psi pracovní.

Inteligence border kolie

Podle výsledků testů, které byly prováděny různými odborníky u jednotlivých psích plemen je border kolie jednoznačně nejinteligentnějším psím plemenem. Velmi rychle chápe a velmi rychle se učí. Protože je velice pozorná ke svému pánovi, reaguje okamžitě. Proto jsou border kolie v různých psích soutěžích neporazitelné a proto kolují celosvětové pověsti o vytvoření tříd s vyloučením border kolií, aby také ostatní plemena dostali šanci.

Vzhled border kolie

Psi, kteří jsou výbornými ovčáckými psy většinou na výstavy nechodí - pracují u ovcí a oproti krásným výstavním jedincům ani nemají šanci obsadit první místo. Pro lidi, kteří potřebují psa s výbornými a typickými vlastnostmi border kolie na práci ovčáckého psa není vzhled důležitý. Výstavní jedinci jsou jiní. Při pořízení štěňete je důležité se rozhodnout, zda preferujete krásný vzhled nebo typickou povahu a podle toho vybírat štěně. Existují i velmi hloupé, současně velmi krásné border kolie.

K čemu se hodí border kolie ?

Podle toho, z jaké linie border kolie pochází budou i schopnosti jednolivců různé.
Někteří jedinci v ČR se prosadili jako vodící psi a tím bylo učiněno zadost pověstem o hyperaktivitě border kolií. Chovu border kolií v ČR totiž škodí ,,povyk´´ o tzv. ,,hyperaktivních psech´´, kdy jsou border kolie vylíčeny jako zvířata, při jejichž pořízení musíte vynaložit spoustu energie a trávit se psem celý den běháním za ovcemi. Přitom mnoho border kolií u nás bydlí doma v bytech se svými lidmi. Border kolie se pro svou schopnost empatie a citlivosti používá k canisterapii - tito psi absolvují speciální zkoušky a mají povolený vstup do nemocnic a ústavů jako společníci k lidem a dětem. Border kolie může být úžasným a nejlepším psem pro sport, pokud si vyberete jedince z vhodné linie. Může být výborným pasteveckým psem k ovcím, pokud zvolíte vhodnou linii. Může být rodinným psem velmi vhodným jako společník, k dětem i ke starým lidem. Ale pozor ! Výběrem psa z nesprávné linie či nesprávné kombinace riskujete zklamání a dobrý chovatel by Vám měl poradit, jaké štěně je pro Vaše účely vhodné a měl by být schopný vysvětlit svůj chovatelský záměr v daném spojení rodičů i předpoklady jednotlivých štěňat. V chovu všech psích plemen jsou idealisté a jsou obchodníci. Idealisté se dřou a formují plemeno, druzí se starají o jeho rozšíření. Na tom se ale nic nezmění ani v budoucnosti, tak je to u všech plemen.
Možná moje nastávajíci Sbéééčko: http://borderka-andy.blog.cz